pigułki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna – wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki hormonalne to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Ich działanie hamuje owulację, dzięki czemu zapłodnienie staje się kompletnie niemożliwe. Jak wskazuje na to nazwa, substancją aktywną tabletek hormonalnych są hormony – w tabletkach jednoskładnikowych jest to progestagen, w tabletkach dwuskładnikowych jest to połączenie progestagenu z estrogenem. 

Jak skuteczne są tabletki antykoncepcyjne?

Według wskaźnika Pearla, czyli popularnej metody oceniania skuteczności środków antykoncepcyjnych, hormonalne tabletki antykoncepcyjne skuteczność ocenia się na 99,95%. 

Nie oznacza to jednak, że każda kobieta może spodziewać się tak wysokiej skuteczności – wszystko zależy od dyscypliny i regularnego przyjmowania tabletek. Mniej zdyscyplinowane pacjentki mają większe szanse na zajście w ciążę, zaś te, które stosują tabletki regularnie mogą cieszyć się niemalże stuprocentową pewnością.

Skuteczność metod antykoncepcji ocenia się za pomocą wskaźnika Pearla, która przewiduje ile procent kobiet zajdzie w ciążę w ciągu jednego roku stosowania metody. Zazwyczaj podaje się dwie liczby – jedna z nich przedstawia skuteczność u kobiet, które stosują metodę regularnie i zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz drugą, która przedstawia skuteczność u mniej zdyscyplinowanych pacjentek. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może wynosić aż 99,95% u pierwszej grupy, ale brak dyscypliny może prowadzić do spadku skuteczności. 

Oznacza to, że tabletki hormonalne są w czołówce najskuteczniejszych metod antykoncepcji.

Syntetyczne hormony zawarte w nich są tak skuteczne, że całkowicie zatrzymują owulację dzięki czemu zagnieżdżenie się zarodka staje się niemożliwe.

Czy muszę regularnie przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Tak, tabletki hormonalne są skuteczne tylko wtedy, gdy są przyjmowane w regularnych odstępach czasu. Przeważnie przyjmuje się je w cyklach 21 dni, po czym odstawia się je na 7 dni. W trakcie tych siedmiu dni może dojść do tzw. krwawienia z odstawienia, które z początku może przypominać miesiączkę, ale jest łagodniejsze i mniej obfite. 

Regularne przyjmowanie jest kluczem i wyrobienie w sobie nawyku jest kluczowe, by cieszyć się maksymalną skutecznością tej metody.

Pozostałe skutki przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Chociaż tabletki antykoncepcyjne zawierają w sobie silne hormony, nie wykazują one wielu skutków ubocznych, są natomiast przeciwwskazania przed stosowaniem tej metody.

Przeciwwskazania: 

  • choroby układu krwionośnego
  • podejrzenie ciąży
  • podejrzenie raka piersi
  • niewydolność wątroby

 

Tabletki antykoncepcyjne mają również wiele pozytywnych efektów. 

Mogą być stosowane by opóźnić miesiączkę czasem nawet o kilka miesięcy, a dobrze dobrane tabletki mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest dziesiątki typów tabletek – to dlatego, że wymagania kobiecych organizmów różnią się od siebie. Dlatego wybór tabletki antykoncepcyjnej dostosowanej do Twoich potrzeb powinien być podjęty w trakcie konsultacji z lekarzem specjalistą. 

Jak skuteczna jest “tabletka dzień po”?

Skuteczność tabletki “dzień po” waha się w zależności od sytuacji. Ma na to wpływ czas, jaki upłynął od stosunku do momentu zażycia tabletki (im mniej czasu minęło, tym lepiej) a także to na jakim etapie cyklu znajduje się pacjentka. Testy wskazują, że statystycznie antykoncepcja awaryjna może pochwalić się nawet 98% skuteczności, a jeśli zostanie przyjęta w sprzyjających okolicznościach ten odsetek może wzrosnąć. 

blister

Nie ma wątpliwości, że w kwestii antykoncepcji awaryjnej liczy się czas. Dlatego wyjątkowo korzystnym wyborem są przychodnie on-line, dzięki którym receptę na tabletkę “dzień po” otrzymasz od ręki. 

Dobre skutki przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to: 

Poprawiona cera –  wiele kobiet, które zaczynają przyjmować tabletki antykoncepcyjne zauważa, że z ich skóry zniknęły niektóre niedoskonałości. To dlatego, że estrogen zawarty w tabletkach obniża poziom testosteronu, który odpowiada za zatkane pory i wypryski.

Złagodzenie okresu – kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne nie miesiączkują w klasycznym znaczeniu tego słowa. Chociaż raz w miesiącu występuje krwawienie, nie jest to prawdziwa miesiączka, a tzw. krwawienie z odstawienia – znacznie łagodniejsze. Ucieszy to szczególnie kobiety, które cierpiały z powodu intensywnych, bolesnych cykli. 

Jeśli chcesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji, lub potrzebujesz recepty na kolejny cykl, skontaktuj się z naszym lekarzem ginekologiem.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych 

Po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcji hormonalnej, płodność wraca do naturalnego poziomu już po pierwszym cyklu. Płodność może nawet być większa, gdy w pierwszych miesiącach organizm uwalnia więcej niż jedno jajeczko, zwiększając szansę na zajście w ciążę lub ciążę mnogą.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.