tabletka dzień po

“Tabletka dzień po” – czy jest bezpieczna? Kiedy ją stosować?

“Tabletka po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Jest to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, której popularność znacznie zwiększyła się w ciągu ostatnich lat. Może być stosowana przez wszystkie kobiety, ale specjaliści ostrzegają – nie powinna to być jedyna metoda antykoncepcji. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia tabletka “dzień po” powinna być stosowana jedynie w sytuacjach, gdy tradycyjne metody antykoncepcji zawiodły lub w ogóle nie zostały zastosowane. 

tabletka dzień po

Antykoncepcja awaryjna jest powszechnie uznawana za bezpieczną, pod warunkiem, że nie jest przyjmowana regularnie. Zbyt częste przyjmowanie tabletki “dzień po” może prowadzić do zaburzeń hormonalnych oraz problemów z miesiączkowaniem. 

Specjaliści zgadzają się, że z antykoncepcji awaryjnej nie powinno korzystać się częściej niż raz w trakcie jednego cyklu miesiączkowania. 

Kiedy zdecydować się na zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka “dzień po” powinna zostać przyjęta w sytuacjach, gdy: 

  • doszło do stosunku bez zabezpieczenia
  • mechaniczne metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne (np. pękła prezerwatywa)
  • tabletki hormonalne były przyjmowane nieregularnie

Jak często mogę skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Chociaż lekarze ostrzegają, że “tabletka dzień po” powinna być stosowana jedynie w ostateczności, jeśli zajdzie taka konieczności może zostać przyjęta więcej niż raz w trakcie jednego cyklu. Zwiększa to jednak szansę wystąpienia skutków ubocznych, w szczególności zaburzeń cyklu menstruacyjnego. 

Jak dokładnie wygląda proces przyjmowania antykoncepcji awaryjnej?

Na rynku dostępne są dwie najpopularniejsze “tabletki po”. Tabletkę Escapelle można przyjąć do 72 godzin po stosunku, natomiast tabletkę EllaOne przyjmować nawet do 120 godzin po stosunku. Pierwszym krokiem po otrzymaniu tabletki jest wykonanie testu ciążowego. Pomimo tego, że nie zagraża ona życiu ani zdrowiu płodu antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana, jeśli doszło już do zapłodnienia, dlatego warto nie zwlekać i skontaktować się z lekarzem jak najszybciej po stosunku. Po wykonaniu testu tabletkę można przyjąć w dowolnym momencie, niezależnie od pory dnia czy posiłków. Ostatnim krokiem jest wykonanie kolejnego testu ciążowego, jeśli miesiączka opóźnia się.

Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

zapobieganie ciąży

Tak, jeśli “tabletka dzień po” nie jest stosowana zbyt często, jest ona bezpieczna. Wprawdzie mogą pojawić się efekty uboczne, o których wspominaliśmy wcześniej, ale nie zagrażają one życiu ani zdrowiu. 

Należy jednak pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Zawiera ona dużą ilość hormonów i jeśli będzie przyjmowana zbyt często może prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

Jakie są skutki uboczne stosowania “tabletki po”?

Antykoncepcja awaryjna nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale po jej przyjęciu pacjentka może odczuć pewne efekty uboczne, które nasilają się, jeśli ta metoda antykoncepcji jest stosowana zbyt często. Do najpopularniejszych efektów ubocznych należą: 

  • zawroty głowy
  • bóle brzucha/podbrzusza
  • nudności
  • uczucie zmęczenia
  • migreny

Jak skuteczna jest “tabletka dzień po”?

Skuteczność tabletki “dzień po”  może wynieść nawet 99%, ale wpływa na nią czas pomiędzy stosunkiem a momentem przyjęcia tabletki. Im szybciej została zastosowana tabletka, tym lepiej. 

Liczy się czas, dlatego przychodnie online są w tym przypadku wyjątkowo korzystnym wyborem. Receptę na antykoncepcję awaryjną możesz tu otrzymać już po kilkuminutowej konsultacji.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.