test ciążowy i tabletki

Jak skutecznie zapobiegać ciąży? – sprawdzone metody antykoncepcji

Metody mechaniczne, jak sama nazwa wskazuje, polegają na utworzeniu mechanicznej bariery między penisem a wnętrzem pochwy. Najbardziej popularną metodą mechaniczna, jak i ogólnie metodą koncepcyjną jest prezerwatywa męska. Jest ona zakładana na penisa i uniemożliwia wydostanie się spermy. Mniej popularnym typem prezerwatyw są prezerwatywy damskie. Są one wkładane, przez partnerkę do pochwy ją przed kontaktem z nasieniem. Antykoncepcja barierowa to jedyny sposób na zabezpieczenie się nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami wenerycznymi.

Antykoncepcja hormonalna

antykoncepcja

Antykoncepcja oparta o metody hormonalne wprowadza do organizmu substancje, które mają na celu zmianę zachowania organizmu. Podczas ich stosowania ciało nie będzie w stanie dopuścić plemników do jajeczka lub nie pozwoli zapłodnionemu jajeczku przylepić się do kobiecego łona. Ten typ antykoncepcji dostępny jest w kilku formach: od tabletek przez plastry, aż po zastrzyki. Wszystkie polegają na regulacji układu dokrewnego i są w tym dość inwazyjne, więc ten typ zabezpieczenia nie jest dla wszystkich. Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najskuteczniejszych metod antykoncepcji i świetnie sprawdzi się

też np. jeśli chcemy kontrolować menstruację lub opóźnić miesiączkę. Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki antykoncepcyjne – wydawane na receptę po wizycie u lekarza lub po konsultacji ginekologicznej online. Mają ponad 99,9% skuteczność i są bardzo wygodne w użyciu, nie odbierając przy tym przyjemności ze stosunku. Dużą wadą antykoncepcji hormonalnej jest fakt rozregulowania organizmu przy ich stosowaniu, co często może objawiać się wahaniami nastrojów zaraz po rozpoczęciu stosowania tych środków. Trzeba również pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami wenerycznymi i trzeba ją stosować bardzo regularnie – jeśli skończą Ci się tabletki i nie masz, kiedy pójść do swojego ginekologa, możesz skorzystać z konsultacji ginekologicznej online, gdzie dostaniesz e-receptę na tabletki.

Antykoncepcja awaryjna

Jest to metoda, którą należy stosować w ostateczności np. gdy pęknie prezerwatywa lub dojdzie do bezpośredniego kontaktu pochwy ze spermą. W takim wypadku należy szybko umówić się na wizytę, najlepiej na konsultację ginekologiczną online. Podczas takiej konsultacji lekarz wypisze e-receptę, a następnie będzie można dzięki niej kupić tabletkę “dzień po”. Tabletka spowoduje, że zapłodnione jajeczko nie przyklei się do łona, co zapobiega ciąży.

tabletki

Antykoncepcja awaryjna, zwana również “tabletką po” powinna zostać przyjęta jak najszybciej po stosunku. Im szybciej dojdzie do przyjęcia tabletki tym większa szansa na skuteczne zapobiegnięcie ciąży. Jeśli antykoncepcja awaryjna zostanie zastosowana w ciągu kilku do kilkunastu godzin po stosunku, jej skuteczność wynosi nawet 99%. 

Czasami antykoncepcja awaryjna bywa mylnie nazywana środkiem “wczesnoporonnym” – jest to nieprawidłowe określenie, gdyż “tabletka po” nie powoduje poronienia. Wręcz przeciwnie, zapobiega ona osadzeniu się komórki jajowej, więc sprawia że zapłodnienie jest niemożliwe. 

Ze względu na to, że w kwestii antykoncepcji awaryjnej liczy się czas, w razie potrzeby zachęcamy do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.