Drożdżyca pochwy to najczęstsza dolegliwość, z jaką kobiety przychodzą do ginekologa. Jej objawami są świąd, ból i pieczenie okolic intymnych. Problem ten pojawić się może w każdym wieku, zarówno u młodych dziewcząt, jak i kobiet po menopauzie.
Co ją wywołuje?
Za tą dolegliwość odpowiedzialne są grzyby należące do drożdżaków – najczęściej jest to gatunek Candida albicans. Powodują one zachwianie równowagi między mikroflorą pochwy a patogenami chorobotwórczymi, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnych objawów tego schorzenia.
4 czynniki, które mogą spowodować drożdżycę:
- długotrwała antybiotykoterapia
- brak higieny intymnej
- rozregulowana gospodarka hormonalna
- stres
Co zrobić, gdy wystąpią pierwsze objawy?
Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy grzybicy pochwy, należy udać się na konsultację ginekologiczną. Specjalista przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybicze, które zadziałają dużo szybciej i skuteczniej niż preparaty dostępne bez recepty.
Do leczenia grzybicy pochwy stosuje się preparaty przeciwgrzybicze działające miejscowo w postaci globulek lub maści. Na rynku są również dostępne leki działające ogólnoustrojowo. Podczas leczenia zaleca się zażywanie preparatów probiotycznych zawierających pałeczki kwasu mlekowego lub sam kwas mlekowy.
Każda kobieta jest inna i wymaga innego dawkowania, specjalnie dobranych leków i preparatów. Dlatego właśnie z drożdżycą pochwy należy zwrócić się do lekarza specjalisty, który dostosuje metodę leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i dolegliwości.
WAŻNE: Twój partner seksualny również powinien udać się na konsultację, a następnie poddać się leczeniu.
Jak uniknąć drożdżycy?
Najważniejszą kwestią w przeciwdziałaniu grzybicy pochwy jest zachowanie odpowiedniej higieny intymnej. Okolice intymne myje się tylko z zewnątrz – nie należy wprowadzać mydła, czy innych środków czystość do środka, gdyż pochwę zasiedla naturalna mikroflora. Jej zadaniem jest ochrona pochwy przed patogenami z zewnątrz i chorobami. W czasie kąpieli warto również zrezygnować z używania gąbek i myjek, a zaraz po jej zakończeniu powinno się stosować osobny, suchy ręcznik do wycierania okolic bikini.
Ważnym elementem przeciwdziałania drożdżycy jest również odpowiedni dobór rzeczy, które nosimy. Najlepiej sprawdzą się tutaj bawełniane majtki, które nie obetrą Cię i sprawią, że skóra będzie mogła oddychać. Podczas snu warto zrezygnować z noszenia bielizny, a majtki koronkowe, czy wyszczuplające zostawić na specjalne okazje. Zamiast obcisłych spodni wybierz zwiewną sukienkę i pamiętaj, by używać delikatnych środków do prania.
Dieta również ma niebagatelny wpływ na zdrowie intymne. Dlatego w Twojej diecie powinny znaleźć się takie produkty jak jogurt, kefir, czy kiszonki – pozwolą one wzmocnić Twoją florę bakteryjną. Ważne jest również ograniczanie spożycia cukru, który ją osłabia.