Antybiotyki

Co to jest antybiotyk ?

Antybiotyki są to leki które stosuje się w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Ich działanie na bakterie, w zależności od rodzaju leku, polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej, uszkodzeniu błony komórkowej, blokowaniu syntezy białek lub blokowaniu syntezy DNA.Działają one na komórkę bakteriobójczo (antybiotyki bakteriobójcze) lub bakteriostatycznie (antybiotyki bakteriostatyczne), prowadząc odpowiednio do zabicia lub zahamowania procesów życiowych drobnoustrojów.

Antybiotyki – kiedy je stosować?

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że antybiotyki działają na bakterie, dlatego wykorzystywane są w przypadku leczenia chorób bakteryjnych. O tym, kiedy należy je zastosować, decyduje lekarz.Słowo antybiotyk składa się z dwóch części “anti” czyli przeciw oraz “bios” czyli życie. Nie należy brać na własną rękę antybiotyków, które np. zostały w domowej apteczce po wcześniejszej kuracji.Antybiotyki stosuje się podczas leczenia wszelkich zakażeń bakteryjnych. Nierzadko antybiotyki są także stosowane w celach profilaktycznych, aby zapobiegać zakażeniom bakteryjnym, na przykład przy niskiej odporności.


Rodzaje antybiotyków:

Choroby zakaźne leczy się poprzez zabijanie mikroorganizmów, które wywołują daną chorobę. Badacze wymieniają główne mechanizmy działania antybiotyków. Należą do nich: zakłócanie syntezy ściany komórkowej bakterii, czego przykładem jest penicylinam upośledzenie przepuszczalności błony komórkowej bakterii, czego przykładem jest gramicydyna, zakłócanie syntezy kwasów nukleinowych, a w tym hamowanie hamowanie biosyntezy folianów niezbędnych do syntezy DNA, hamowanie na różnych etapach, np. trimetoprym oraz hamowanie działania topoizomeraz, czego przykładem jest cyprofloksacyna, zakłócanie syntezy białek, czego przykładem jest streptomycyna, szkodliwe działanie dla flory bakteryjnej człowieka.

Antybiotyki a antykoncepcja hormonalna

Antybiotyki osłabiają działanie antykoncepcji hormonalnej. Podczas zbliżeń seksualnych w trakcie antybiotykoterapii warto stosować dodatkowe środki zabezpieczające (prezerwatywa).

Antybiotyki a alkohol – czy można pić alkohol przy antybiotyku?

Podczas kuracji antybiotykowej nie należy pić alkoholu. Połączenie alkoholu z antybiotykami znacznie naraża wątrobę na działanie toksyczne leku. Niektóre antybiotyki w towarzystwie alkoholu mogą wywołać zagrażającą życiu reakcję disulfiramową.
Czy można kupić antybiotyki bez recepty?
Antybiotyki dostępne bez recepty to te wchodzące w skład maści, które stosuje się na powierzchnię skóry przy drobnych infekcjach bakteryjnych.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.