Antykoncepcja awaryjna – co to?
Tabletka awaryjna jest hormonalną tabletką antykoncepcyjną, która ma chronić przed zajściem w ciążę, kiedy zawiodły zazwyczaj stosowane środki lub doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia.
Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?
Antykoncepcja awaryjna może zostać zastosowana, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że w wyniku nieskutecznego działania zabezpieczenia (np. pęknięcie prezerwatywy, nieregularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej) lub braku antykoncepcji podczas stosunku, może dojść do ciąży.
Tabletka dzień po – co musisz o niej wiedzieć?
Antykoncepcja awaryjna w Polsce wydawana jest na receptę. Nie można kupić tabletki awaryjnej w aptece bez tejże recepty, ale nie musi ona zostać wystawiona przez ginekologa – może to zrobić również lekarz innej specjalności, również po konsultacji online.
Tabletka dzień po w związku z tym, że zawiera sporą dawkę hormonów, powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami, jako antykoncepcja awaryjna stosowana wyłącznie wyjątkowych przypadkach.
Jak dobrać tabletki antykoncepcji awaryjnej?
Recepta na tabletkę dzień po zawsze powinna być dobierana indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę przede wszystkim czas, w którym doszło do niezabezpieczonego stosunku. Escapelle zapewnia największą skuteczność w stosunkowo krótkim okresie od współżycia, dlatego należy przyjąć ten środek jak najszybciej. Ellaone zachowuje efektywność nawet do 2-3 dni, o ile nie doszło już do zapłodnienia. W obu przypadkach prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, jeżeli tabletka przyjmowana jest zbyt późno. Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej znacząco jednak niweluje prawdopodobieństwo zapłodnienia, dlatego jak najszybsze zdobycie preparatu ma kluczowe znaczenie. Skutecznym rozwiązaniem w obu przypadkach jest odbycie e-konsultacji. Po wypełnieniu formularza oraz przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, e-recepta może zostać wystawiona bardzo szybko i sprawnie zrealizowana w każdej aptece.
Czy recepta wystawiona online różni się od tej wydanej podczas stacjonarnej wizyty?
Recepta wystawiona drogą elektroniczną nie różni się od tej, którą specjalista przekazuje pacjentowi podczas stacjonarnej wizyty. Odmienna jest jednie forma przeprowadzenia konsultacji. W ramach e-wizyty nie da się wykonać badania fizykalnego. Jeżeli jednak okoliczności na to pozwalają, lekarz wykazujący się aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością może wystawić lub przedłużyć receptę wyłącznie w oparciu o sam wywiad. Specjalistyczne badania nie są tym samym potrzebne, aby otrzymać receptę elektroniczną. Podobnie wygląda to w przypadku potrzeby przedłużenia przyjmowanych leków od ginekologa czy internisty.
Antykoncepcja awaryjna czy jest legalna?
W Polsce od 2017 roku ratunkowa antykoncepcja dostępna jest tylko po konsultacji lekarskiej i wydawana jest tylko na receptę. Sytuację taką tłumaczy się przede wszystkim dobrem samego pacjenta. Dobra wiadomość jest taka, że może ją wypisać każdy lekarz. Zaleca się w pierwszej kolejności odwiedzić swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa. Jeśli to niemożliwe, należy udać się do punktu świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Przed zaleceniem lub przepisaniem antykoncepcji po stosunku nie jest konieczne dokładne badanie przez lekarza. Nie są również potrzebne testy ciążowe, anie żadne badania specjalistyczne, takie jak USG, cytologia lub badania krwi. Poza tym w dobie epidemii i lekarskich konsultacji internetowych, w grę wchodzi również antykoncepcja awaryjna online. W czasie transmisji internetowej lekarz który wypisze tabletkę dzień po dokonuje konsultacji i oceny sytuacji. Efektem jest recepta na EllaOne online wystawiona drogą elektroniczną. Dzięki zdobyczom współczesnej techniki proces ten jest szybki i bezproblemowy. W internecie istnieje wiele miejsc, które pomagają uzyskać preparat w ten sposób.