Antykoncepcja hormonalna to najpopularniejszy sposób zapobiegania ciąży.
Na rynku medycznym dominują preparaty jedno- oraz dwuskładnikowe. Mimo różnić preparaty te mają wspólną cechę jest to sposób ich przyjmowania. Zarówno tabletki z pierwszej jak i drugiej grupy aby były skuteczne przyjmuje się doustnie każdego dnia, z wyłączeniem 7-dniowej przerwy, podczas której pojawia się wywołane spadkiem poziomu hormonów krwawienie. Jednak dokładny schemat dawkowania może się różnić w zależności od konkretnego środka. Dlatego część tabletek dwuskładnikowych sprzedawanych jest w opakowaniach zawierających 28 pigułek, dodatkowe 7 z nich pełni rolę placebo.
Rodzaje preparatów należy dobrać w zależności od stanu zdrowia pacjentki oraz jej wieku. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek dwuskładnikowych jest cukrzyca, otyłość, rak piersi czy zakrzepica. Możliwe skutki uboczne przyjmowania tabletek to zmiany nastroju, wzrost masy ciała, powiększenie i tkliwość piersi oraz wzrost lub spadek libido.
Jakie inne metody zapobiegania ciąży są polecane przez ginekologów?
Oprócz tabletek lub plastrów, dostępne są również inne metody antykoncepcji hormonalnej. Popularne są między innymi wkładki domaciczne, krążki dopochwowe czy implanty podskórne i zastrzyki. Wkładki domaciczne zakładane są w gabinecie ginekologicznym, u pacjentek w trakcie menstruacji. Ta metoda antykoncepcji polecana jest kobietom, które z różnych powodów nie mogą przyjmować zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z dostępnych rozwiązań jest też specjalny implant uwalniający hormony, jest on wszczepiany pod skórę. Taki implant może działać bardzo długo, nawet przez kilka lat. Jednak od wielu lat do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży zalicza się antykoncepcja hormonalna. Rodzaje preparatów dobiera się indywidualnie do każdej pacjentki, kierując się ich stanem zdrowia lub indywidualnymi wymaganiami. Hormonalne tabletki antykoncepcyjne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Tutaj z pomocą przychodzi ginekolog online. Recepta online zostanie wysłana do pacjentki w wiadomości mailowej, po przeprowadzonym wywiadzie zdrowotnym i opłaceniu transakcji.
Czy recepta wystawiona online różni się od tej wydanej podczas stacjonarnej wizyty?
Recepta wystawiona drogą elektroniczną nie różni się od tej, którą specjalista przekazuje pacjentowi podczas stacjonarnej wizyty. Odmienna jest jednie forma przeprowadzenia konsultacji. W ramach e-wizyty nie da się wykonać badania fizykalnego. Jeżeli jednak okoliczności na to pozwalają, lekarz wykazujący się aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością może wystawić lub przedłużyć receptę wyłącznie w oparciu o sam wywiad. Specjalistyczne badania nie są tym samym potrzebne, aby otrzymać receptę elektroniczną. Podobnie wygląda to w przypadku potrzeby przedłużenia przyjmowanych leków od ginekologa czy internisty.
Jak długo recepta online pozostaje ważna?
Erecepta online charakteryzuje się dokładnie takim samym terminem ważności, co ta wystawiona podczas wizyty stacjonarnej. Jej realizacja jest możliwa w ciągu 30 dni od momentu wydania dokumentu elektronicznego, o ile lekarz nie przedłuży tego okresu. W tym drugim przypadku e-receptę można wykupić w terminie późniejszym, a także począwszy od konkretnej daty zaznaczonej w formularzu. Takie rozwiązanie często stosowane jest w przypadku leków, które trzeba przyjmować na choroby przewlekłe. Zamówienie e-konsultacji pozostaje jednocześnie dobrym sposobem na to, aby potrzebne środki medyczne zdobyć jak najtaniej. W przeciwieństwie do wizyty stacjonarnej, nawiązanie zdalnego kontaktu z lekarzem nie wymaga dojazdu do poradni oraz oczekiwania w kolejce. Cały proces zrealizować można tanio, a przy tym szybko i sprawnie.