choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia – największe ryzyko w XXI wieku

Choroby układu krążenia należą do grupy tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Warto wiedzieć jakie są ich objawy i jak im przeciwdziałać, gdyż w samej Polsce umiera z ich powodu około 175 tysięcy osób! Ta liczba jest jeszcze straszniejsza, gdy ujmiemy ją procentowo – 46% wszystkich zgonów na terenie RP jest skutkiem chorób układu krążenia.

Miażdżyca

Miażdżyca to jedna z najpopularniejszych chorób układu krążenia w Polsce. Powoduje ją nadmiar złego cholesterolu we krwi w połączeniu z uszkodzeniem tętnic i żył. Droga do miażdżycy nie jest taka trudna – stąd duża ilość przypadków w Polsce. Zaczyna się od złego trybu życia:

porada lekarska
  • Picie kawy, napojów energetycznych
  • Wystawianie się na nadmierny stres
  • Palenie papierosów i stosowanie innych używek

To wszystko prowadzi do uszkodzenia powierzchni tętnic. Normalnie organizm radzi sobie z łataniem nierówności w układzie krwionośnym i idzie mu to dość sprawnie, jednak do samej miażdżycy trzeba dodać jeszcze kilka czynników:

  • Jedzenie fast foodów i dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • Nadmierne spożycie soli
  • Brak ruchu w ciągu dnia

W przypadku, gdy połączymy uszkodzone tętnice z przyjmowaniem złego cholesterolu z nienasyconych kwasów tłuszczowych i niedostateczną ilość wysiłku fizycznego, organizm zaczyna zapychać pęknięcia tętnic tym właśnie cholesterolem. W tym miejscu powstaje zwężenie tętnicy i zapalenie. Organizm automatycznie próbuje pozbyć się nadwyżki cholesterolu na ściance i w skrajnej sytuacji urywa kawałek, tworząc blaszkę cholesterolu płynącą we krwi. Jeśli ta blaszka utknie w sercu, może doprowadzić do zawału, jeśli zaś znajdzie się w mózgu, może spowodować udar. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, zanim będzie za późno. Jeśli twój tryb życia sprzyja miażdżycy, porozmawiaj ze specjalistą już dziś.

Choroba wieńcowa

serce

Choroba wieńcowa inaczej zwana chorobą niedokrwienną serca jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia i dotyka głównie mężczyzn po 45-tym roku życia. Osoby takie potrzebują stałej opieki kardiologa. Przyczyną choroby wieńcowej jest cholesterol i wszelkie zniszczenia zwężające tętnice wieńcowe co doprowadza, jak sama nazwa wskazuje do niedokrwienia serca. 

Typowym objawem dla choroby niedokrwiennej serca jest ból w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego lub w czasie wzmożonego stresu. Nieleczona może doprowadzić do zawałów serca lub nawet do nagłego zgonu sercowego. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, zgłoś się na wizytę u specjalisty online.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.