Na stan zdrowia fizycznego i psychicznego w bardzo dużym stopniu wpływa samopoczucie, które determinuje sposób przyjmowania bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz ich interpretowania. Obecnie trudno przez cały czas utrzymywać dobry, pogodny nastrój. Trudne sytuacje, stres i nieodpowiedni styl życia sprawiają, że kondycja psychiczna i fizyczna organizmu bardzo łatwo się pogarsza. Istnieją jednak sposoby na to, aby zadbać o samopoczucie.
Regeneracja organizmu
Podstawę dobrego samopoczucia stanowi dbanie o wyspany i zregenerowany organizm. Regularny wypoczynek poprawia zdolność koncentracji w ciągu dnia, a także eliminuje uczucie znużenia, zmęczenia, zdenerwowania i rozdrażnienia. Na jakość snu w dużym stopniu wpływa jego ilość. Liczba przespanych godzin powinna być zgodna z wiekiem, a także wieloma kwestiami indywidualnymi. Z reguły osobom dorosłym zaleca się przesypianie ok. 7-9 godzin każdej nocy, co wystarcza do pełnego zregenerowania organizmu. Jeżeli pojawiają się problemy z zasypianiem, warto zadbać o ograniczenie dostępu do światła, odpowiednie przewietrzenie sypialni czy utrzymanie właściwej temperatury. Jakość snu może poprawić czysta, wygodna pościel oraz założenie na łóżku porządnego materaca. Warto też spać w prawidłowej pozycji, aby zminimalizować napięcia barków, pleców oraz szyi.
Prawidłowa dieta
Sposobem na poprawę samopoczucia jest też odpowiednia dieta. Warto regularnie spożywać mniejsze posiłki co ok. 3-4 godziny, aby uniknąć wahań w poziomie energii. W diecie nie powinno zabraknąć produktów naturalnych i nisko przetworzonych, które zawierają liczne witaminy i składniki mineralna. Taka żywność korzystnie wpływa na nastrój, ponieważ pozytywnie oddziałuje na szereg procesów zachodzących wewnątrz organizmu. Do codziennej diety warto włączyć zwiększoną ilość warzyw i owoców, a także orzechów i nasion czy ryb. W jadłospisie na poprawę nastroju nie trzeba całkiem rezygnować ze słodyczy oraz inny przekąsek, jednak warto spożywać je z umiarem.
Wysiłek i aktywność
Dla dobrego samopoczucia wyjątkowo istotna jest aktywność fizyczna. Warto zadbać o choćby niewielki wysiłek każdego dnia, wykonując różne ćwiczenia. Jeżeli trening fizyczny musi być ograniczony z przyczyn zdrowotnych, dobrym rozwiązaniem będzie chociażby rozciąganie. Intensywną aktywność można wprowadzać powoli i stopniowo, np. rezygnując w windy na rzecz schodów czy wybierając rower zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej podczas podróżowania. Nawet stosunkowo ograniczony ruch daje bardzo dobre efekty, ponieważ usprawnia krążenie krwi, podnosi produkcję endorfin oraz dotlenia organizm. Jeżeli aktywność fizyczna nie daje zadowalających efektów, przydatna może się okazać specjalistyczna konsultacja. Psychiatra online jest w stanie zdalnie udzielić wielu cennych porad.
Relaks i wypoczynek
Ciało wymaga wypoczynku nie tylko intensywnych ćwiczeniach, ale też po zwykłym dniu pełnym normalnych aktywności. Z tego względu warto zadbać nie tylko o dietę, sen i sport, ale też odpowiednią relaksację. Do najbardziej polecanych rozwiązań należy automasaż, który można przeprowadzić samodzielnie. Za jego pomocą da się rozciągnąć mięśnie i poprawić ich pracę, ujędrnić skórę, przyspieszyć krążenie krwi i dodatkowo uniknąć wielu kontuzji. Masaż wspomaga transport ubocznych produktów przemiany materii, a tym samym ułatwia ich wydalanie. Relaks w takiej formie sprzyja też odżywieniu tkanek i właściwemu nawodnieniu skóry. Nawet krótka sesja masażu poprawia nastrój. Jeżeli jednak samopoczucie się nie polepsza, zalecanym rozwiązaniem jest pomoc specjalisty. Konsultacja psychiatryczna online odbywa się zdalnie, dlatego nie wymaga osobistych odwiedzin u lekarza i znacząco pomaga w dyskretnej diagnostyce objawów depresji. Sposobem na poprawę nastroju może być też oddawanie się hobby, a tym samym rozwijanie różnych pasji – np. majsterkowaniu, spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi, gotowaniu, czytaniu książek czy podróżowaniu. W przypadku dłuższej niedyspozycji zdrowotnej, można poprosić o zwolnienie od psychiatry online.