Czy dorosły może zapisać się na wizytę u pediatry? Czy dziecko może pójść do internisty?

Przyjęło się, że dorośli pacjenci chodzą do internisty, a dziecięcy do pediatry. Najwięcej niejasności występuje w wieku dojrzewania i wkraczania w okres nastoletni. Wielu rodziców zastanawia się wówczas, czy w razie choroby wizyta u pediatry rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem. Lekarz ten zajmuje się głównie młodszymi dziećmi, jednak mogą do niego chodzić również pacjenci w wieku od czternastu do siedemnastu lat. Do internisty można natomiast udać się już w wieku piętnastu lat, jeżeli występują do tego wskazania. Decyzję podejmują wówczas prawni opiekunowie dziecka oraz sam młody pacjent.

Zmiana opieki pediatrycznej na internistyczną

Nastolatkowie po ukończeniu piętnastego roku życia nie wymagają już opieki pediatrycznej. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, mogą więc chodzić na wizyty do lekarza pierwszego kontaktu. Obecnie najczęściej jest to internista online, który przeprowadza zdalne konsultacje. Wielu rodziców decyduje się jednak na pozostawienie dziecka pod opieką pediatryczną również w wieku nastoletnim. W dużym stopniu wynika to zaufania pokładanym w takim lekarzu, który dobrze zna historię zdrowotną małego pacjenta. Z tego względu rodzice często mają problem z zaakceptowaniem opinii medycznej innego specjalisty. Rozwiązaniem nierzadko wybieranym jest zdalna wizyta u pediatry, którego młody pacjent sam obdarza zaufaniem. Dla wielu dzieci relacja z tym lekarzem może być bardzo osobista, ze względu na prowadzenie otwartych rozmów o zmianach zachodzących w ciele podczas okresu dojrzewania. Przepisy i obyczaje różnią się pod tym względem w różnych krajach. W Hiszpanii, młodzi pacjenci cierpiący na poważne choroby i wymagający pobytu w szpitalu pozostają pod opieką pediatryczną aż do momentu osiągnięcia pełnoletniości.

Postępowanie w przypadku chorób przewlekłych

Przejście z poradni dla dzieci pod opiekę lekarską dla dorosłych jest szczególnie kłopotliwe dla rodziców dzieci chorych przewlekle. Taka zmiana często okazuje się konieczna po ukończeniu 18. roku życia przez młodego pacjenta. W przypadku chorób przewlekłych, wiąże się to z dużą niepewnością co do dalszego przebiegu leczenia. Obecna terapia może zostać przerwana lub zmieniona, a sam poziom opieki odbiegać od tej zapewnianej wcześniej. Rozpoczęcie leczenia w poradni dla dorosłych nie jest jednak konieczne, ponieważ istnieje możliwość czasowego lub stałego pozostania w poradni dziecięcej pod opieką pediatry. W takim przypadku lekarz prowadzący powinien wnioskować o to do oddziału NFZ. Pacjent może nadal korzystać z dotychczasowej opieki zdrowotnej lub zmienić ją na inną. Informacji na ten temat może udzielić pediatra online, który dodatkowo opisze przebieg dotychczasowego leczenia i pomoże wybrać specjalistyczną poradnię dla dorosłych. Znajomość historii choroby jest w takiej sytuacji bardzo istotna, ponieważ pozwala na lepsze spełnienie potrzeb pacjenta w zakresie opieki medycznej. Jeżeli dokumentacja zostanie skompletowana, pierwsza wizyta online u internisty powinna odbyć się bez żadnych komplikacji.

Formalności i procedury

Z reguły pierwsza wizyta młodego pacjenta w poradni dla dorosłych trwa dłużej, niż następne. Konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji medycznej z przebiegu wcześniejszego leczenia w poradni dziecięcej, którą powinien sporządzić lekarz prowadzący. Na jej podstawie specjaliści przejmujący opiekę będą mogli zapoznać się z historią choroby. Znaczenie ma też wywiad medyczny na temat stanu zdrowia, stylu życia czy przyjmowanych leków. W zależności od przypadku, przedstawiany jest dalszy plan leczenia i zakres świadczeń przysługujących pacjentowi w poradni dla dorosłych. Osoba w wieku 18 lat osiąga dojrzałość, dlatego otrzymuje leki przeznaczone dla pacjentów pełnoletnich. Podobnie jak recepta online od pediatry, dokumentacja umożliwiająca wykupienie środków medycznych przygotowywana jest w oparciu o potrzeby i stan zdrowia pacjenta. Specjalista przejmujący opiekę może też wypisywać skierowania do innych poradni lub na specjalistyczne badania. W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się konsultacja internistyczna online.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.