Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki

Gorączka jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Wzrost temperatury ciała towarzyszy wielu powszechnie występującym chorobom i zwykle mija samoczynnie, dlatego nie stanowi powodu do większego niepokoju. Jeżeli jednak gorączka prowadzi do znaczącego osłabienia organizmu i występowania dreszczy, warto pomyśleć o jej zbiciu za pomocą naturalnych i farmakologicznych metod. Ich odpowiedni dobór ma szczególne znaczenie w przypadku wszystkich pacjentów, a zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży.

Leki na zbijanie gorączki u osoby dorosłej

Dorosły organizm jest w pełni ukształtowany, dlatego lepiej radzi sobie z gorączką. W aptekach znaleźć można różne środki, które zbijają wysoką temperaturę. Do najpopularniejszych należą tabletki na bazie ibuprofenu i paracetamolu, ze względu na skuteczność ich działania oraz proste dozowanie. Po przyjęciu takiego leku gorączka może ustąpić nawet w ciągu kilkudziesięciu minut. Temperaturę ciała da się obniżyć również poprzez przyjmowanie środków w formie pitnej, dostępnych jako saszetki z rozpuszczalnym w wodzie proszkiem. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy gorączka spowodowana jest poważnym stanem chorobowym. W takiej sytuacji konieczne może być podawanie środków dostępnych wyłącznie na receptę, dlatego pacjent musi wcześniej odbyć konsultację z lekarzem. Wygodnym rozwiązaniem jest recepta przez internet, którą po wcześniejszym odbyciu e-wizyty uzyskać można bez wychodzenia z domu.

Naturalne sposoby na obniżenie temperatury ciała

Metody farmakologiczne nie zawsze są konieczne. W przypadku niewielkich skoków temperatury ciała, ulgę przynieść może ciepła herbata z dodatkiem cytryny, soku malinowego i miodu. Sposobem na zwalczenie gorączki mogą być również kąpiele. Woda powinna być średnio 2 stopnie niższa w porównaniu z temperaturą ciała. Do takiej kąpieli należy wchodzić stopniowo i powoli, aby nie doprowadzić do szoku termicznego i dodatkowego nasilenia gorączki. Naturalnym sposobem zbijania temperatury jest też stosowanie okładów z cebuli i surowych ziemniaków, które wykazują działanie przeciwzapalne. Warzywa należy pokroić na plasterki, a następnie przyłożyć je do czoła na kilkanaście minut. Wielu zaleceń dotyczących obniżania gorączki w domu udzielić może lekarz rodzinny, dlatego warto się z nim skontaktować. Zdalne konsultacje lekarskie pozwalają na szybkie uzyskanie niezbędnych informacji.

Obniżanie gorączki u dziecka

W przypadku dzieci, do najpopularniejszych metod zbijania gorączki należy podawanie czopków. Tego typu produkt można stosować już od drugiego miesiąca życia. Ich działanie nie tylko obniża temperaturę ciała, ale też niweluje bóle głowy oraz mięśni. Przeciwgorączkowe czopki doodbytnicze mogą być jednak dość niekomfortowe, dlatego wielu rodziców sięga po inne środki. Dzieciom podaje się różne syropy, które mają słodki smak i przystępną konsystencję. Preparaty takie należy zawsze dawkować zgodnie ze schematem podanym przez producenta. Jeżeli jednak łatwo dostępne środki okazują się nieskuteczne, warto zasięgnąć porady specjalisty. Pediatra może przepisać odpowiednie leki podczas konsultacji przeprowadzonej zdalnie, a także skierować dziecko na dodatkowe badania. Jeżeli zajdzie taka konieczność, możliwe jest też przedłużenie e-recepty na przyjmowane środki.

Naturalne metody obniżania gorączki u dzieci

Gorączkę u dziecka można zbić także bardziej naturalnymi, domowymi sposobami. Do najpopularniejszych metod należy przygotowanie napoju z mleka, miodu i czosnku. Wywołuje on przyjemne uczucie ciepła i zwalcza bakterie, a także skutecznie stymuluje układ immunologiczny dziecka do walki z drobnoustrojami. Mało inwazyjnym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest również stosowanie zimnych okładów. Nie powinno się jednak kłaść ich na skórze dziecka bezpośrednio, dlatego najlepiej owinąć woreczek z lodem w szmatkę. Warto zadbać o utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pokoju oraz właściwym nawilżaniu pomieszczenia – np. poprzez położenie na grzejniku mokrego ręcznika. Dziecko powinno też spożywać płyny, aby uniknąć odwodnienia.

Zbijanie temperatury u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży są szczególnie wyczulone na zmiany temperatury, które mogą być powodem do niepokoju. Gorączka nie musi jednak stanowić poważnego problemu zdrowotnego, ponieważ wzrost ciepłoty ciała w tym stanie jest naturalny. Wynika to zarówno ze zmian hormonalnych, jak i obecności rozwijającego się płodu. Temperatura ciała w ciąży może wynieść nawet 37 – 37,5 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji zaleca się przede wszystkim spożywanie naparów ziołowych, np. z czarnego bzu, kwiatu lipy, dzikiej róży czy pączków topoli. Działają one napotnie, a także rozluźniają i relaksują organizm. Jeżeli jednak temperatura wzrośnie powyżej 38 stopni, należy skonsultować się z lekarzem. Gorączka w ciąży niekorzystnie wpływa na samopoczucie, a także może zaburzać rozwój dziecka oraz wywoływać skurcze macicy. W skrajnych przypadkach wzrost temperatury ciała grozi doprowadzeniem do przedwczesnego porodu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla matki oraz dziecka, ponieważ może wywołać groźne powikłania.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.