Opis:
Etform 850 to doustny lek przeciwcukrzycowy. Lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi (lek hipoglikemizujący).
Skład i dostępność:
Substancje czynne:
metformin
Dostępność na rynku:
850 mg; 60 tabl.
850 mg; 90 tabl.
Stosowanie:
Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem.
Etform 850 jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do uzyskania prawidłowej kontroli stężenia glukozy we krwi.
U dorosłych preparat może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.
Przeciwwskazania do stosowania leku to:
Uwaga! Poniższe przeciwwskazania nie stanowią pełnej listy, pełna lista jest podana na ulotce dołączonej do opakowania leku.
Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.
Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:
Uwaga! Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Leki pobudzające receptory β-2-adrenergiczne i leki moczopędne wykazują wewnętrzną aktywność hiperglikemiczną, stąd przy jednoczesnym stosowaniu z metforminą należy dostosować jej dawkę i kontrolować stężenie glukozy we krwi. Dożylne podanie środków kontrastujących zawierających jod może prowadzić do niewydolności nerek, a w jej wyniku do kumulacji metforminy zwiększającej ryzyko kwasicy mleczanowej. Alkohol zwiększa ryzyko hipoglikemii i kwasicy mleczanowej
Ciąża i karmienie piersią:
Uwaga! Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Możliwe skutki uboczne stosowania:
Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem.
Bardzo często: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, brak apetytu (aby zapobiec tym dolegliwościom najlepiej przyjmować tabletki podczas posiłku lub po nim). Często: zaburzenia smaku. Bardzo rzadko: zmniejszone wchłanianie witaminy B12 w jelicie, kwasica mleczanowa, zaczerwienienie skóry, świąd, swędząca wysypka. Lek Etform stosowany sam w leczeniu cukrzycy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych. Jednakże należy pamiętać, że istnieje ryzyko zmniejszenia stężenia cukru we krwi, jeśli lek Etform jest stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. W takiej sytuacji mogą wystąpić zawroty głowy i omdlenia. Nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych, dopóki nie ma pewności, że nie występują takie objawy.
Więcej informacji znajduje się na ulotce dołączonej do leku.