Najczęstsze choroby u dzieci w wieku szkolnym

U dzieci w wieku szkolnym, najpowszechniej występują choroby wywoływane przez wirusy i bakterie. Większość uczniów zaraża się nimi prędzej czy później, a w wielu przypadkach wczesna infekcja wiąże się z łagodniejszym przebiegiem i mniejszymi dolegliwościami. Schorzenia te pojawiają się na tyle często, że u wielu dzieci normę stanowi nawet 8-10 zachorowań rocznie. Znaczna część z nich jest typowa właśnie dla okresu, w którym uczniowie zaczynają naukę w szkole.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła bardzo często jest powiązane z inną chorobą wirusową lub bakteryjną, a najpowszechniej występuje w sezonie jesienno-zimowym. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci z obniżoną odpornością, a także mali alergicy. Powszechność tej choroby sprawia, że uczniowie chorują nawet do kilku razy w roku. Stan zapalny gardła objawia się przede wszystkim jego bolesnością, czemu często towarzyszą również dolegliwości stawów oraz uszu. Dziecko ma też zwykle gorączkę i zmaga się z obniżonym apetytem. Zapalenie gardła pochodzenia wirusowego leczy się tylko objawowo, natomiast bakteryjne może wymagać antybiotykoterapii. W takiej sytuacji przydana będzie recepta dla dziecka online, którą można uzyskać w ramach zdalnej e-konsultacji oraz bez konieczności odbywania wizyty w gabinecie.

Zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc

Zapaleniu oskrzeli zwykle początkowo towarzyszą objawy zbliżone do infekcji, takie jak podrażnione gardło, katar, uczucie rozbicia czy ból głowy. Po kilku dniach dziecko zmaga się z męczącym kaszlem, często przechodzącym z suchego w mokry. Nierzadko pojawia się też gorączka. Zapalenie oskrzeli wywoływane przez wirusy leczy się objawowo, z czego bardzo ważne jest oklepywanie dziecka celem usuwania śluzu. Brak leczenia może doprowadzić do rozwoju zapalenia płuc, które ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. W pierwszym przypadku suchy kaszel połączony jest z bólami klatki piersiowej, natomiast w drugim występuje wysoka gorączka i odkrztuszanie wydzieliny. Leczenie zapalania płuc jest zależne od przyczyny, jednak zwykle niezbędne będą antybiotyki.. Lekarz online 24h udziela porad pediatrycznych, dlatego można się do niego zgłosić z różnymi problemami.

Ospa wietrzna

Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi drogą kropelkową, co w dużym stopniu wpływa na powszechność tej choroby wirusowej w szkołach. Do objawów można zaliczyć gorączkę, a także stopniowe powstawanie charakterystycznych zmian skórnych. Początkowo mają one postać różowych plamek, po czym zamieniają się w grudki z pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym. Po zmętnieniu zawartości pojawiają się krostki, z których z kolei powstają brunatne strupy. W leczeniu ospy zwykle stosuje się różne metody łagodzenia świądu. Aby uniknąć roznoszenia choroby, zalecanym rozwiązaniem dla dziecka uczęszczającego do szkoły będzie konsultacja pediatryczna online.

Różyczka

Różyczka to dość powszechna choroba wirusowa, która również przenoszona jest drogą kropelkową. Jej pierwsze objawy zbliżone są do grypy, jednak z czasem dochodzi do charakterystycznego powiększenia węzłów chłonnych oraz pojawienia się wysypki na ciele. Drobne plamki w czerwonym kolorze stopniowo się ze sobą zlewają, co tworzy większe zaczerwienienie na dużych obszarach skóry. Wysypka ta znika już po kilku dniach, a samo leczenie różyczki jest wyłącznie objawowe. Różyczka dotyka głównie dzieci, jednak mogą na nią zachorować również osoby dorosłe.

Świnka

Świnka to choroba wirusowa, nazywana również nagminnym zapaleniem przyusznic. W jej przebiegu występuje charakterystyczna opuchlizna ślinianek przyusznych, prowadząca do problemów z przełykaniem, bólów głowy oraz osłabienia. Leczenie świnki jest bezobjawowe, a duży wpływ na komfort dziecka może mieć podawanie potraw rozdrobionych i łatwych do przełknięcia. Jeżeli potrzebna będzie specjalistyczna porada, pomocy ponownie udzielić może pediatra online. W przebiegu tej choroby mogą wystąpić powikłania, jednak zwykle dotyczą one chłopców.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.