W czasie urlopu wystąpić mogą różne komplikacje zdrowotne, które skutecznie utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają czerpanie przyjemności z wypoczynku. Niektóre z tych dolegliwości są niepozorne i niegroźne, jednak mają bardzo uciążliwy przebieg i stanowią niemały problem. Z wieloma komplikacjami zdrowotnymi ciężko też poradzić sobie na urlopie, ze względu na pobyt poza domem i nierzadko brak szybkiego dostępu do lekarza czy apteki.
Dolegliwości pokarmowe
Do najczęściej spotykanych dolegliwości na urlopie należą dolegliwości pokarmowe, które objawiają się bólem brzucha, biegunkami i wymiotami. Ich przyczyną jest zazwyczaj zmiana diety, spowodowana spożywaniem posiłków w nowym miejscu. Z reguły urlopowe dolegliwości pokarmowe mijają samoczynnie, jednak dopiero po kilku dniach. Sposobem na pozbycie się uciążliwych objawów może być sięgnięcie po różne środki farmakologiczne, a także bardziej tradycyjne metody – np. napary ziołowe. Warto też ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów, sięgając za to po suchary i czerstwe pieczywo.
Odwodnienie organizmu
Urlop nierzadko wiąże się z częstym i długim przebywaniem na słońcu, co w przypadku niedostarczania do organizmu płynów może się skończyć odwodnieniem. Brak regularnego zaspokajania pragnienia doprowadza do szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak nasilające się bóle głowy, skurcze mięśni czy suche i spękane usta. Po rozpoznaniu takich symptomów należy ułożyć się w zacienionym i chłodnym miejscu, a następnie spożyć wysokozmineralizowaną wodę. Innym rozwiązaniem może być przyjęcie napoju izotonicznego, najlepiej pozbawionego cukru.
Oparzenia słoneczne
Z długim przebywaniem na słońcu związane jest nie tylko odwodnienie. W przypadku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne występuje bowiem zwiększone ryzyko wystąpienia oparzeń. Lekkie zmiany tego typu można łagodzić różnymi kremami, które zawierają aloes, mentol i witaminy. Składniki te regenerują podrażnioną skórę, a także skutecznie ją nawilżają. Oparzeń słonecznych należy jednak przede wszystkim unikać, stosując krem z odpowiednio wysokim filtrem SPF oraz unikając ekspozycji na słońce w jego godzinach szczytu – od około 11 do 15.
Jet lag
Jet lag to syndrom nagłej zmiany czasowej, który występuje u osób podróżujących samolotem i przekraczających w ten sposób inne strefy czasowe. Organizm może na różne sposoby zareagować nagłym skróceniem lub przedłużeniem doby. Niektórym osobom szczególną trudność sprawia zaśnięcie o odpowiedniej porze, zwłaszcza ze względu na pobyt w nowym miejscu. Bezsenna noc negatywnie jednak odbija się na kolejnych dniach urlopu, co w przypadku krótkich i zaledwie kilkudniowych wyjazdów może być wyjątkowo uciążliwe. Jet lag objawia się przede wszystkim ciągłym uczuciem zmęczenia.
Infekcje intymne
Odsetek zachorowań na infekcje intymne jest najwyższy latem, zwłaszcza w okresie urlopowym. Zachorowaniom sprzyja przede wszystkim korzystanie z publicznych basenów, w których woda nie jest idealnie czysta. Każdego dnia pozostawiane są w nie resztki naskórka, wydzielin i kosmetyków, a razem z nimi różne zarazki. Zwiększone ryzyko infekcji intymnych wynika też z braku korzystania z prysznica po wyjściu basenu, użytkowania publicznych toalet czy siadania na mokrych ręcznikach. Najczęściej spotykane dolegliwości tego typu to m.in. bakteryjne zapalenie pochwy, chlamydia czy grzybica pochwy. Objawy tych infekcji można łagodzić różnymi maściami.
Zwichnięcia i skręcenia
Do zwichnięć i skręceń stawów najczęściej dochodzi przy wypoczynku aktywnym, np. w czasie uprawiania sportu czy spacerów na łonie natury. Tego rodzaju kontuzje mogą być bardzo bolesne, a nierzadko nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku wystąpienia takiego urazu, należy przede wszystkim obłożyć obolały obszar lodem oraz owinąć go elastycznym bandażem. Należy unikać prób samodzielnego nastawiania stawu, ponieważ powinien się tym zająć specjalista. Jeżeli dolegliwości bólowe są duże, można sięgnąć po lekkie środki uśmierzające i łagodzące.