Nerwica wegetatywna – czym jest i jak ją leczyć?

Mianem nerwicy wegetatywnej określa się ogół dolegliwości zdrowotnych, które wynikają z problemów psychicznych. O jej wystąpieniu można mówić, jeżeli objawy nie ustępują samoistnie w czasie kilku miesięcy. Im wcześniej uda się przeprowadzić diagnostykę, tym z reguły łatwiejszy i trwalszy może być powrót pacjenta do równowagi psychicznej. Nerwica wegetatywna może przyjmować postać nerwicy serca czy żołądka, a nawet biegunki nerwicowej.

Przyczyny nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna jest ściśle powiązana z centralną częścią układu nerwowego, w której znajduje się mózg. Odpowiada on za poznawanie i analizowanie rzeczywistości, poruszanie się po świecie i podejmowanie czynności oraz odczuwanie i przezywanie emocji. Układ nerwowy łączy się też z narządami wewnętrznymi oraz gruczołami przemiany materii i wydzielania wewnętrznego. Za tę funkcję odpowiadają obszary niezależne od woli, zwane również układem autonomicznym lub wegetatywnym. Organizm reaguje za jego sprawą na różne sytuacje, powodując np. zwolnione lub przyspieszone bicie serca, zmianę częstości oddechu czy modulację pracy jelit, żołądka i pęcherza moczowego. Układ wegetatywny odpowiada też za rozszerzanie i kurczenie naczyń krwionośnych, wydzielanie potu i śliny czy upuszczanie łez. W stresie może natomiast mobilizować organizm do obrony. Jeżeli jednak docierają do niego sygnały niejednoznaczne lub są one zbyt silne i długotrwałe, układ wegetatywny może utracić swoją równowagę. W takiej właśnie sytuacji dochodzi do rozwoju nerwicy wegetatywnej.

Objawy nerwicy wegetatywnej

Pacjenci zmagający się z nerwicą wegetatywną są przekonani, że ich organizm nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Obawa o zdrowie wynika z doznawanego cierpienia fizycznego, a także braku świadomości przyczyn problemu. Z tego względu nerwica wegetatywna objawia się uczuciem lęku, rozdrażnienia i przygnębienia, a także trudnościami z koncentracją i zasypianiem. Towarzyszące temu dolegliwości fizyczne mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występuje wrażenie ściskania w gardle, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, uczucie wędrującego bólu oraz zimne lub gorące poty. Dla nerwicy wegetatywnej serca typowe jest uczucie kołatania i ucisk w klatce piersiowej, a dla nerwicy żołądka biegunki, wymioty i bóle brzucha. Jeżeli występują takie objawy, optymalnym rozwiązaniem będzie wizyta online u internisty. Specjalista ten udziela zdalnych konsultacji, dzięki czemu może szybko przeprowadzić diagnostykę. W razie potrzeby wystawiana jest szybka recepta na potrzebne środki lecznicze.

Leczenie nerwicy wegetatywnej

Pacjenci cierpiący z powodu nerwicy wegetatywnej nie są świadomi emocji, które wprawiają ich układ autonomiczny w stan podwyższonej mobilizacji. Odczuwają jednak efekty tego procesu, którymi są niezrozumiałe dolegliwości cielesne. W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja psychiatryczna online. Specjalista może pomóc w prawidłowym rozpoznaniu choroby, a także przepisać leki chroniące przed nasileniem się objawów. Do niwelowania symptomów nerwicy wegetatywnej najczęściej stosuje się łagodne środki przeciwdepresyjne, które mogą być przyjmowane przez stosunkowo długi czas bez ryzyka uzależnienia. Na tego rodzaju leki wystawiana jest e recepta od psychiatry, w tym również podczas zdalnych konsultacji.

Psychoterapia w nerwicy wegetatywnej

Obecnie największe szanse wyleczenia nerwicy wegetatywnej zapewnia psychoterapia, która bazuje na wiedzy psychologicznej, socjologicznej i filozoficznej. Specjalista może rozwiać wątpliwości pacjenta oraz uświadomić go, jaki jest związek między fizycznym cierpieniem a problemami psychicznymi. Psychoterapia wymaga dużej systematyczności, a także zaangażowania. Jeżeli przypadek jest uzasadniony, nerwicę wegetatywną można leczyć poprzez połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Na przepisane środki często potrzebna jest szybka recepta, ze względu na nagle występujące i pogłębiające się dolegliwości. Leki mogą być zapisane przez specjalistę przyjmującego zdalnie, a następnie wykupione w wybranej aptece.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.