Nieregularnie miesiączkowanie najczęściej jest objawem zaburzeń owulacji. Może to oznaczać problemy z płodnością, a kluczem do prawidłowej terapii często jest samo rozpoznanie nieregularności. Niestety często właśnie tutaj leży problem – wiele kobiet nie liczy dni pomiędzy kolejnymi miesiączkami, nie jest więc w stanie rozpoznać symptomów. Dlaczego warto zwracać na to uwagę?
Nieregularne miesiączki to przeważnie problemy z owulacją.
Prawidłowo przebiegająca owulacja jest konieczna by doszło do ciąży. Gdy cykle miesiączkowe są zaburzone są najczęściej bezowulacyjne – oznacza to, że nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Zapłodnienie jest wtedy niemożliwe.
Jak rozpoznać, że cykle miesiączkowe są zaburzone?
Cały cykl miesiączkowy trwa najczęściej średnio 28 dni, od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. W skrajnych przypadkach, cykl może trwać krócej, lub dłużej – przeważnie w granicach do 21 do 35 dni pomiędzy kolejnymi cyklami.
Kobiety, u których okres występuje relatywnie regularnie, potrafią przewidzieć kiedy wystąpi następny cykl (nawet jeśli nieprecyzyjnie). Jeśli jednak kobieta nie jest w stanie określić w jakich dniach powinna spodziewać się kolejnego krwawienia, może to być sygnał, że cierpi na zaburzenia miesiączkowania.
Czy moja miesiączka pojawia się zbyt często?
Jeśli Twój cykl trwa krócej niż trzy tygodnie, zdecydowanie występuje on zbyt często. W takich przypadkach miesiączka najczęściej jest bezowulacyjna a przyczyn może być wiele – najczęściej mają one podłoże hormonalne. Zbyt częste miesiączki mogą być również szkodliwe dla zdrowia same w sobie – krwawienie może powodować niedobory żelaza i innych mikroelementów, a nieleczona nieregularność może nawet prowadzić do anemii.
Czy moja miesiączka pojawia się za rzadko?
Zbyt rzadkie miesiączki rozpoznasz po tym, że pomiędzy kolejnymi cyklami mija 35 dni lub więcej. W skrajnych przypadkach miesiączki mogą zanikać całkowicie i najczęściej obserwuje się je u młodych kobiet, które wciąż przechodzą swój okres dojrzewania. Zachodzące wtedy w organizmie zmiany hormonalne mogą powodować różnorodne zaburzenia miesiączkowania, które najczęściej z czasem stabilizują się. Jeśli jednak okres dojrzewania zakończył się a zaburzenia wciąż się pojawiają konieczny jest kontakt z lekarzem.
Całkowity zanik miesiączki.
Zanik cyklu miesiączkowego najczęściej kojarzony jest z ciążą. Wszelkie wątpliwości rozwija wtedy test ciążowy, a zamiast odpowiedzi pojawiają się tylko kolejne pytania. Brak miesiączki może być spowodowany szeregiem zaburzeń hormonalnych, ale zdarzają się również przypadki gdy czynnikiem był stres lub nagłe wahania wagi.
Zaburzenia cyklu miesiączkowego to nie powód do paniki. Terapia hormonalna pozwoli Ci wrócić do normy.
Dla współczesnej medycyny nieregularna miesiączka nie jest już problemem. Wystarczy że opowiesz o symptomach swojemu lekarzowi by rozpocząć terapię hormonalną, która pomoże Twojemu organizmowi ustabilizować cykl miesiączkowy.