opóźnianie okresu

Opóźnianie miesiączki antykoncepcją hormonalną.

Czy da się przesunąć, opóźnić lub przyspieszyć miesiączkę? Na szczęście tak – jest to dobra wiadomość dla kobiet, których termin okresu wypada w wakacje, podróż poślubną lub inne ważne wydarzenie, które będzie znacznie przyjemniejsze bez comiesięcznego krwawienia. 

Najpopularniejszą, i najskuteczniejszą metodą opóźniania okresu są hormonalne tabletki antykoncepcyjne.

Na czym polega opóźnianie okresu?

U kobiet, które nie stosują żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych miesiączka występuje średnio co 28 dni. Cykl ten odbywa się w kilku fazach. Pierwsza faza rozpoczyna się wraz z początkiem krwawienia. Po jej zakończeniu odbywa się tak zwana faza folikularna. W tym czasie organizm przygotowuje się do przyjęcia komórki jajowej, co trwa około 10 dni. Następnie przychodzi pora na owulację, a potem fazę ciałka żółtego, podczas której macica przygotowuje się do przyjęcia zarodka. 

blister tabletek

Z kolei u kobiet, które regularnie stosują antykoncepcję hormonalną ten cykl się nie odbywa. Substancje aktywne, zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zatrzymują owulację, co następnie zatrzymuje kolejne etapy miesiączkowania. 

Kobiety, które przyjmują antykoncepcję hormonalną wciąż krwawią co jakiś czas, nie jest to jednak “prawdziwy okres” – krwawienie trwa krócej i jest znacznie mniej obfite. 

Najskuteczniejsze w przesuwaniu/opóźnianiu okresu są jednofazowe tabletki dwuskładnikowe. Zawierają one oba hormony (progestagen i estrogen). Po przyjęciu tabletek na pierwszy cykl, od razu rozpoczyna się przyjmowanie tabletek na następny (bez żadnej przerwy). W zależności od tego jak bardzo chce się przesunąć okres tabletki należy przyjmować regularnie – za pomocą tego sposobu można całkowicie zastopować krwawienie nawet na kilka miesięcy.

Czy jest to bezpieczny sposób opóźniania miesiączki?

Środowiska ginekologiczne potwierdzają, że opóźnianie miesiączki za pomocą tabletek antykoncepcyjnych nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, pod warunkiem że tabletki zostały prawidłowo dobrane.

Czy istnieją inne metody opóźniania okresu?

dziewczyna na łóżku

Internet i praca coraz częściej wspominają o naturalnych metodach opóźniania okresu. Zaproponowane tam sposoby to m.in spożycie dużych ilości wapnia i witaminy C. Jednak środowiska medyczne nie rekomendują tych sposobów. Mogą one prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, których łatwo uniknąć wybierając tabletki hormonalne.

Kobiety, które nie chcą zdecydować się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych mają również inny wybór. Miesiączkę można opóźnić także za pomocą plastrów antykoncepcyjnych lub leków hormonalnych. Wymaga to jednak konsultacji ze specjalistą, co najmniej na 3 miesiące przed planowanym momentem opóźnienia miesiączki.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.