Ból głowy należy do najczęściej występujących dolegliwości. Jego przyczyny mogą być bardzo różnorodne, jednak zwykle nie stanowią objawu chorobowego. W większości przypadków, bóle głowy nie są poważnym zagrożeniem i mijają samoistnie. Jeżeli jednak przypadłość ta często się powtarza i jest mocno nasilona, może być bardzo uciążliwa dla pacjenta i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. W takiej sytuacji wskazana jest diagnostyka u specjalisty.
Najczęstsze przyczyny bólów głowy
Ból głowy najczęściej wynika z zaburzeń układu krążenia. Charakter tej dolegliwości może być pulsujący, tępy lub rozsadzający. Z reguły występuje ona pod wpływem zmęczenia, wyczerpania psychicznego, nieprawidłowej przemiany materii, problemów z krążeniem mózgowym lub zmian naczyniowych, jednak może być spowodowana także schorzeniami innych narządów organizmu – zwykle w obrębie czaszki lub jej okolicy. Ból głowy może przybierać formę samoistną lub wtórną. Pierwsza z nich występuje częściej, a jej głównym objawem jest sama dolegliwość bólowa. Do tej kategorii zaliczają się bóle napięciowe, bóle klasterowe oraz migreny, a ich przyczyny wynikają z czynników genetycznych, czynników środowiskowych oraz stylu życia. Wtórne bóle głowy są natomiast bezpośrednim następstwem urazów, schorzeń oraz innych dolegliwości.
Ból głowy jako objaw chorobowy
Objawowe bóle głowy towarzyszą różnym jednostkom chorobowym, które mogą mieć odmienny czas trwania czy lokalizację. Dolegliwości te bardzo często występują przy zapaleniu zatok i ucha, chorobach dziąseł i zębów, chorobach oczu, alergiach, grypie, zwyrodnieniach kręgosłupa, nadciśnieniu tętniczym, anginie czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Ból głowy pochodzenia naczyniowego powiązany jest zwykle z menopauzą lub miażdżycą. Bóle klasterowe należą do dolegliwości trójdzielno-autonomicznych, ponieważ atakują nerwy czuciowe twarzy i mogą im towarzyszyć dodatkowe symptomy. Bóle napięciowe mają różne pochodzenie, a także różnią się pod względem regularności i intensywności. Na ich powstawanie wpływa wiele bodźców, w tym czynniki genetyczne, fizjologiczne, biologiczne czy społeczno-psychologiczne.
Bóle głowy w przebiegu innych dolegliwości
Bóle głowy towarzyszące innym dolegliwościom mają bardzo zróżnicowane formy. W przypadku zapalenia zatok przynosowych, pacjent odczuwa zwykle uciskający i tępy ból o szczególnym nasileniu w godzinach popołudniowych. Przy zwyrodnieniach odcinka szyjnego kręgosłupa, dolegliwość promieniuje od szyi do potylicy i zwiększa się podczas ruszania głową. W przypadku infekcji, bóle są zwykle nagłe i towarzyszą im nudności. Przypadłości tych nie należy ignorować, ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szybką pomoc lekarską zapewnia konsultacja internistyczna online, którą można odbyć bez wychodzenia z domu. W razie potrzeby wystawiana jest też recepta przez internet na środki przeciwbólowe. W przypadku odmiany pourazowej, dolegliwości mogą się pojawić od razu po urazie lub występować jako objaw przewlekły nawet po kilku miesiącach lub latach. Za stosunkowo rzadką przyczynę bólu głowy uważa się guz mózgu, jednak jest on szczególnie niebezpieczny. Jeżeli dolegliwościom towarzyszą zaburzenia czucia, niedowłady, padaczka lub inne objawy neurologiczne, konieczna jest jak najszybsza konsultacja internisty.
Diagnostyka bólu głowy
Diagnostyka bólu głowy wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego. Jeżeli internista online lub przyjmujący w stacjonarnym gabinecie uzna to za konieczne, może zlecić dodatkowo badania fizykalne, EEG, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Procedury te pozwalają na wykluczenie najgroźniejszych przyczyn bólu głowy. W przypadku dolegliwości o typowo migrenowym charakterze, diagnostyką i leczeniem zajmuje się zwykle lekarz rodzinny. Bóle objawowe ustępują w momencie zwalczenia podstawowej choroby, natomiast te o specyfice samoistnej wymagają odpowiedniej kuracji farmakologicznej. Ma ona charakter doraźny, dlatego stosowana jest podczas ataków bólu. W leczeniu stosuje się różne środki, na które może zostać wystawiona recepta przez internet lub bezpośrednio u lekarza. W kuracji wykorzystywane są najczęściej niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen czy naproksen.