Vibin

Opis:

Vibin to złożony lek antykoncepcyjny w postaci tabletek. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcyjnego preparatu jest zahamowanie owulacji oraz wywołanie zmian w endometrium. W dawkach terapeutycznych drospirenon wykazuje również działanie antyandrogenne oraz niewielkie działanie antymineralokortykosteroidowe. Nie ma właściwości estrogennych, glikokortykosteroidowych oraz antyglikokortykosteroidowych (profil farmakologiczny drospirenonu jest bardzo zbliżony do naturalnego progesteronu). Lek Vibin przepisywany jest kobietom, które chcą zapobiegać niepożądanej ciąży. Vibin jest lekiem jednofazowym, co oznacza, że skład wszystkich 21 tabletek zażywanych w ciągu jednego cyklu miesięcznego jest taki sam.

Skład i dostępność:

Tabletki Vibin są dostępne w opakowaniach:
28 sztuki,
84 =sztuki,

Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem.

Lek Vibin przepisywany jest kobietom, które chcą zapobiegać niepożądanej ciąży. Vibin jest lekiem jednofazowym, co oznacza, że skład wszystkich 21 tabletek zażywanych w ciągu jednego cyklu miesięcznego jest taki sam.W skład leku antykoncepcyjnego Vibin wchodzą dwa syntetyczne hormony steroidowe – pochodna estrogenów etynyloestradiol oraz pochodna progestagenu, czyli drospirenon. Tabletki powinny być zażywane codziennie, o stałej porze. W przypadku rozpoczęcia pierwszego opakowania, należy zacząć zażywanie leku w pierwszym dniu cyklu. Regularne stosowanie Vibin przez cały okres, gdy wymagana jest ochrona antykoncepcyjna, ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leku.

Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu (lub przed powtórnym jego zastosowaniem po przerwie) należy wykluczyć ciążę, przeprowadzić pełny wywiad lekarski

Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak:
leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV
gryzeofulwina
preparaty z dziurawcem zwyczajnym
topiramat
felbamat
karbamazepina
barbiturany
fenytoina

Ciąża i karmienie piersią:

Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem.

dolegliwości zakrzepowo – zatorowe Ponadto Vibin może sprzyjać rozwojowi
nadciśnienie krwi,
hipertriglicerydemia
podwyższomy poziomu potasu we krwi.
obrzęk naczynioruchowy,
zaburzenia czynności wątroby
większe ryzyko rozwoju hormonozależnych nowotworów wątroby lub piersi.
bóle głowy,
bóle brzucha,
obrzęk i tkliwości piersi,
wahania nastroju i stany depresyjne.
suchość pochwy,
spadek libido czy większa podatność na infekcje dróg rodnych.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.