Krwawieniom menstruacyjnym zwykle towarzyszy pewien dyskomfort, który utrzymuje się przez kilka dni. Miesiączka to naturalne zjawisko fizjologiczne, występujące u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Podczas całego cyklu, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian pod wpływem działania hormonów płciowych. Związany z tym dyskomfort pojawia się najczęściej na początku menstruacji, a także kilka dni przed jej faktycznym rozpoczęciem. Miesiączka może być wyjątkowo bolesna, jednak istnieją sposoby na złagodzenie dokuczliwych objawów.
Objawy bólów menstruacyjnych
Bóle menstruacyjne najczęściej mają postać dotkliwych skurczów zlokalizowanych w podbrzuszu, promieniujących do lędźwiowej części pleców. Objawom tym towarzyszy zwykle ogólne rozbicie, zmęczenie i senność, a nierzadko także ból głowy. U wielu kobiet występują nudności, wymioty, biegunki, zaburzenia nastroju czy wzrost masy ciała, spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie. Ból miesiączkowy z z reguły utrzymuje się maksymalnie przez 2 dni, a u zdrowych pacjentek jest względnie łatwy do opanowania. W wielu przypadkach miesiączka może być jednak wyjątkowo bolesna i nasilona, przez co jej objawy utrudniają normalne funkcjonowanie. Obfite krwawienia mogą nawet powodować omdlenia. W takiej sytuacji konieczna jest szybka pomoc specjalisty, którą da się uzyskać poprzez teleporadę. Ginekolog online może udzielić niezbędnych zaleceń, a także przepisać odpowiednie leki. Recepta przez internet jest wówczas przesyłana SMS-em lub w wiadomości e-mail.
Środki przeciwbólowe na dolegliwości menstruacyjne
Najpopularniejszym sposobem łagodzenia bólu miesiączkowego jest stosowanie odpowiednich środków medycznych. Należą do nich przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak paracetamol, ibuprofen czy naproksen. Środki te powinny być stosowane jak najwcześniej, a nie dopiero po wyraźnym nasileniu bólu. Należy też pamiętać, że leki z tej grupy mogą działać drażniąco na śluzówkę żołądka. Ich przewlekłe stosowanie przyczynia się do rozwoju choroby wrzodowej, dlatego warto omówić dawkowanie z lekarzem. Porady ginekologiczne online pozwalają na przeprowadzenie szybkiej konsultacji, podczas której można uzyskać wiele praktycznych zaleceń. Bóle miesiączkowe łagodzi też kwas acetylosalicylowy, jednak w wielu przypadkach nasila krwawienie. Alternatywę dla tych leków stanowią preparaty rozkurczowe, zwykle na bazie drotaweryny. Jeżeli miesiączki są wyjątkowo bolesne, lekarz nierzadko sugeruje rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej. Poza ochroną przed nieplanowaną ciążą, może ona skutecznie łagodzić bóle menstruacyjne i obfite krwawienia. Na tego typu środki wymagana jest e-recepta od ginekologa, którą uzyskać można podczas zdalnej konsultacji.
Łagodzenie bólów miesiączkowych domowymi sposobami
Oczekiwaną ulgę przynieść mogą nie tylko środki przeciwbólowe, ale również różne domowe metody. Jeżeli miesiączka nie jest przesadnie obfita, pomocny okazuje się ciepły okład na podbrzusze. Nie tylko łagodzi on dolegliwości bólowe, ale też ogranicza uciążliwe skurcze. Zalecanym rozwiązaniem są też napary ziołowe, które mają działanie rozkurczowe. Warto sięgać po herbaty z rumianku, melisy, mięty czy nagietka. Przy bólach miesiączkowych nie należy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Umiarkowany ruch na świeżym powietrzu łagodzi ból, rozluźnia mięśnie, dotlenia organizm i pobudza krążenie. Wskazany jest również odpoczynek i relaks, ponieważ hormony stresu przyczyniają się do zwiększenia bólu miesiączkowego. Przy mocno uciążliwych krwawieniach zaleca się ponadto stosowanie lekkostrawnej diety, która redukuje wzdęcia i nie obciąża nadmiernie żołądka. Warto też zadbać o podaż wapnia, ponieważ łagodzi on skurcze macicy. Pierwiastek ten występuje m.in. w nabiale, rybach, suszonych owocach, orzechach i nasionach. Jeżeli jednak dolegliwości towarzyszące menstruacji są bardzo uciążliwe, wskazana jest szybka konsultacja ginekologiczna online z wybranym specjalistą.