Brak akcji porodowej w terminie – kiedy udać się do szpitala?

Typowa ciąża trwa 40 tygodni, a pod koniec jej trwania ciężarna może być już bardzo zniecierpliwiona i zmęczona. Za ciążę donoszoną uznaje się taką, w której dziecko przychodzi na świat między 37. a 41. tygodniem. Jeżeli jednak po tym czasie rozwiązanie wciąż nie następuje, zwykle nie ma powodów do niepokoju. W przypadku braku rozpoczęcia akcji porodowej w terminie, wystarczy zastosować się do kilku zasad oraz dopiero w odpowiednim momencie wyruszyć do szpitala.

Poród po terminie

Jeżeli poród po terminie wciąż nie następuje, przyszła mama może wykorzystać ten czas na relaks, odpoczynek i sen. Lekarz prowadzący ciąże zwykle zaleca w tym okresie kontrolę ruchów dziecka. Jeżeli ciężarna ma dobre samopoczucie, powinna jedynie oczekiwać na pierwsze symptomy nadchodzącego porodu. Biorąc pod uwagę obecne standardy opieki okołoporodowej, hospitalizacja w 41. tygodniu nie jest konieczna. Przy prawidłowych odczuwaniu ruchów płodu i odpowiednich wynikach USG czy KTG, pacjentkę powinno się zbadać w odstępie 7 dni od planowanego terminu porodu i ponownie wykonać USG i KTG. Lekarz oceni też przygotowanie szyjki macicy do porodu oraz tętno i pozycję płodu. Monitorowania wymaga ponadto czynność skurczowa macicy. Badanie USG pozwala natomiast na oszacowanie masy dziecka, sprawdzenie wydolności łożyska i ocenę ilości wód płodowych. W czasie wizyty na przełomie 41. i 42. tygodnia ustalana jest data hospitalizacji, aby poród odbył się przed końcem 42. tygodnia. Takie zasady występują przy ciąży przebiegającej w pełni prawidłowo. Jeżeli występują jakiekolwiek komplikacje, pomocna może się okazać konsultacja ginekologiczna online. W razie potrzeby wystawiona zostanie recepta na potrzebne leki.

Wywoływanie porodu po terminie

Ciąża po terminie to taka, która trwa powyżej 42. tygodni. Łożysko przestaje po tym czasie prawidłowo funkcjonować, przez co coraz słabiej zaopatruje dziecko w tlen i substancje odżywcze. Interwencja specjalisty jest wówczas konieczna, aby nie wystąpiły powikłania u matki i płodu. Z tego względu w 41. tygodniu przeprowadza się tzw. indukcję porodu. Lekarz ginekolog ocenia dojrzałość szyjki macicy, a następuje decyduje o odpowiednim postępowaniu. Indukcja porodu może wymagać zastosowania farmakologicznych lub mechanicznych metod przygotowawczych, w tym żelu z prostaglandyną czy cewników rozciągających szyjkę macicy. Jeżeli jest ona wystarczająco dojrzała, lekarz może od razu wywołać poród poprzez dożylne podatnie oksytocyny wywołującej skurcze. Inną metodą może być masaż szyjki, polegający na delikatnym oddzielaniu pęcherza płodowego od macicy. W ten sposób da się otworzyć kanał rodny i uwolnić endogenną oksytocynę i prostaglandyny. Jeżeli poród drogą pochwową jest niemożliwy lub wiąże się z ryzykiem powikłań, personel medyczny decyduje o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Przyspieszenie porodu naturalnymi metodami

Jeżeli nie występują do tego żadne przeciwwskazania medyczne, ciężarna może spróbować przyspieszyć akcję porodową za pośrednictwem różnych naturalnych metod. W przypadku braku zagrożenia ciąży, kobieta może sobie pozwolić na współżycie z partnerem. Penetracja korzystnie wpływa na szyjkę macicy, ze względu na prostaglandyny występujące w nasieniu. Nie bez znaczenia pozostaje stymulacja brodawek, pozwalająca na uwolnienie naturalnej oksytocyny w organizmie. Inną naturalną metodą przyspieszania porodu może być aktywność fizyczna, dostosowana do indywidualnego poziomu sprawności oraz samopoczucia. Dobrym rozwiązaniem może być porada ginekologiczna online. Wielu specjalistów zaleca spacery, ruchy rotacyjne biodrami, przebywanie w pozycji kolankowo-łokciowej czy naprzemienne wchodzenie i schodzenie po schodach.

Przygotowanie do porodu

Nierzadko w przyspieszeniu akcji porodowej może pomóc chociażby zwykłe sprzątanie, ze względu na występujący u ciężarnych syndrom wicia gniazda i potrzebę przygotowania domu na pojawienie się dziecka. Przyszła mama nie powinna się jednak przemęczać. Nawet jeżeli termin porodu upłynął, należy przede wszystkim zachować spokój. W razie potrzeby pomocy może udzielić lekarz ginekolog prowadzący zdalne konsultacje, a wystawiona przez niego erecepta pozwoli na wykupienie ewentualnych środków przyspieszających akcję porodową.

lekarz online i teleporady

Skorzystaj z Poradni Online

Telemedycyna to najlepszy sposób na regularny kontakt z lekarzem. Nie musisz już stać w kolejkach ani czekać na wolny termin, bo swoją przychodnię znajdziesz online w telefonie.