Celem stosowania antykoncepcji jest skuteczna ochrona przed nieplanowana ciążą. Do jej najpopularniejszych odmian należą metody mechaniczne, zwane również metodami barierowymi. Ich działanie opiera się na utworzeniu fizycznej bariery, która uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Do środków antykoncepcji mechanicznej zalicza się przede wszystkim prezerwatywy, a także kapturki i błony dopochwowe czy środki plemnikobójcze. Metody te mogą być jednak stosunkowo zawodne, co często wiąże się z koniecznością sięgnięcia po inne produkty.
Prezerwatywy dla mężczyzn
Klasyczne prezerwatywy przeznaczone są dla mężczyzn. Ich stosowanie należy do najpopularniejszych, a zarazem najtańszych sposobów na zabezpieczenie przed ciążą. W oparciu o wskaźnik Pearla, skuteczność prezerwatywy wynosi 2-15 punktów. Poza łatwą dostępnością i dość dużą efektywnością, ich zaletą jest dodatkowa ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tradycyjne prezerwatywy nie mogą być jednak użytkowane przez osoby uczulone na lateks, które muszą sięgać po droższe odmiany wykonane z poliuretanu i żywic syntetycznych. Skuteczność tej metody mechanicznej obniża jej nieprawidłowe stosowanie, np. zbyt późne założenie czy przypadkowe przebicie i pęknięcie. W takim przypadku rozwiązaniem może się okazać antykoncepcja awaryjna, czyli popularna tabletka „dzień po”. W Polsce tego typu środki występują w postaci pigułek zawierających octan uliprystalu (EllaOne) lub lewonorgestrel (Escapelle). Aby je wykupić, konieczna jest recepta na tabletkę dzień po od ginekologa.
Kapturki dopochwowe
Kapturki dopochwowe nazywane są również krążkami antykoncepcyjnymi. Ich skuteczność w oparciu o wskaźnik Pearla wynosi 4-20 punktów, przez co nie odbiega znacząco od prezerwatyw. Kapturek dopochwowy zabezpiecza przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także obniża ryzyko wystąpienia śródnapłonkowej neoplazji szyjki macicy. W Polsce krążki antykoncepcyjne nabyć można w aptekach oraz sklepach internetowych. Ich efektywność w dużym stopniu zależy od prawidłowości stosowania. Kapturek należy umieścić na szyjce macicy najwcześniej 6 godzin przed stosunkiem, a po jego odbyciu pozostawić na okres minimum 8 godzin. Jeżeli krążek antykoncepcyjny zostanie założony nieprawidłowo lub w niewłaściwym czasie zdjęty, jego efektywność znacząco maleje. W takiej sytuacji również rozwiązaniem będzie tabletka dzień po. E-recepta na Ellaone lub Escapelle może być wystawiona na podstawie konsultacji przeprowadzonej online.
Błony dopochwowe
Błona dopochwowa to tzw. diafragma, która jest stosunkowo mało popularna w Polsce. Jej dobór powinien być przeprowadzony z pomocą ginekologa. Działanie błon dopochwowych jest dość zbliżone do krążków antykoncepcyjnych, jednak wymaga wcześniejszego zastosowania środka plemnikobójczego. Po jego nałożeniu, diafragma umieszczana jest na szyjce macicy. W przypadku braku zastosowania środka plemnikobójczego lub niewłaściwego doboru błony dopochwowej, występuje ryzyko utraty skuteczności tej metody. Aby zapobiec nieplanowanej ciąży, należy wówczas skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Recepta online na Ellaone lub Escapelle może być szybko wystawiona przez ginekologa oferującego zdalne konsultacje. Efektywność stosowania tabletek dzień po jest największa w ciągu kilkudziesięciu godzin od odbycia stosunku, dlatego najlepiej zażyć je jeszcze tego samego dnia.
Środki plemnikobójcze
Środki plemnikobójcze dostępne są w postaci różnego rodzaju żeli, pianek czy kremów. Ich działanie opiera się na unieruchomieniu, a następnie zniszczeniu plemników. Efektywność tych środków może być bardzo różna, a w zależności od formuły utrzymuje się do maksymalnie 8 godzin. Ich skuteczność uważana jest za stosunkowo niską, ponieważ w skali Pearla wynosi jedynie od 8 do 31 punktów. W przypadku stosowania wyłącznie środków plemnikobójczych, ryzyko nieplanowanej ciąży pozostaje szczególnie wysokie. W takiej sytuacji również konieczna jest antykoncepcja awaryjna. Recepta online na tabletki Escapelle lub Ellaone może być zrealizowana w dowolnej aptece.