Lekarz internista i lekarz rodzinny mają wspólny udział w podstawowym zaspokajaniu potrzeb pacjentów w obszarze opieki zdrowotnej. Obie te specjalizacje łączy wiele wspólnego, jednak dotyczą one odrębnych dziedzin medycyny. Lekarze rodzinni i interniści skupiają się na innych działaniach i obsługują inne grupy pacjentów, dlatego warto dokładnie poznać zakres ich obowiązków.
Kim jest lekarz internista?
Lekarz internista zajmuje się diagnostyką, zapobieganiem oraz leczeniem schorzeń wewnętrznych narządów i układów ludzkiego ciała, które nie wymagają inwazyjnego leczenia chirurgicznego. Grupa pacjentów tego specjalisty obejmuje osoby dorosłe. Internista przeprowadza badania laboratoryjne, badania radiologiczne, osobiste badania fizykalne oraz udziela konsultacji w formie wywiadów z pacjentem. Lekarz ten wydaje również zalecenia związane z terapią farmakologiczną. Specjaliści interny przyjmują główne na szpitalnych oddziałach chorób wewnętrznych, a także w prywatnych poradniach. Obecnie często praktykowanym rozwiązaniem jest konsultacja internistyczna online, która nie wymaga od pacjenta składania osobistej wizyty w gabinecie.
Kiedy należy udać się do lekarza internisty?
Internista zajmuje się patologiami, które występują ze strony różnych układów wewnętrznych. Konsultacja zalecana jest w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia, takich jak choroba niedokrwienna, zaburzenia rytmu, niewydolność serca, zaburzenia lipidowe czy nabyte i wrodzone wady zastawek. Do lekarza o tej specjalizacji kierowani są też pacjenci z chorobami układu moczowego, w tym z kamicą nerkową, przewlekłą chorobą nerek czy zakażeniami układu moczowego. Konsultacja u internisty przeprowadzana jest również w przypadku chorób układu oddechowego, np. zapalenia płuc i oskrzeli, przewlekłej choroby obturacyjnej, astmy czy gruźlicy. Specjalista ten zajmuje się także schorzeniami układu pokarmowego, w tym zespołem jelita drażliwego, chorobą wrzodową, celiakią, zapaleniami trzustki czy chorobami dróg żółciowych. Internista online lub stacjonarnie obsługuje też pacjentów z chorobami reumatycznymi, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworami narządów wewnętrznych.
Kim jest lekarz rodzinny?
Medycyna rodzinna jest działem szerszym i bardziej ogólnym, niż interna. Lekarze tej specjalizacji zajmują się opieką medyczną zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do ich obowiązków należy diagnostyka, profilaktyka i leczenie powszechnie występujących chorób, które nie wymagają specjalistycznych konsultacji. Działania te skupiają się przede wszystkim na udzielaniu porad i wykonywaniu podstawowych badań. Lekarze medycyny rodzinnej przeprowadzają konsultacje w gabinetach i realizują wizyty domowe, a także oferują teleporady. Jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji lub wizyty u lekarza innej specjalizacji, lekarz rodzinny odpowiada za wypisanie odpowiedniego skierowania. Specjalista ten może również przepisywać niezbędne leki. W przypadku odbycia konsultacji online, wystawiana jest recepta przez internet.
Kiedy należy zwrócić się do lekarza rodzinnego?
Lekarz medycyny rodzinnej sprawuje opiekę zdrowotną w różnych stanach zagrożenia zdrowia. Ze względu na rozległą wiedzę, duże doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje, specjalista ten może udzielić pomocy w zakresie m.in. schorzeń wewnętrznych, neurologii, dermatologii, pediatrii, psychiatrii, ginekologii czy okulistyki. W razie potrzeby wystawia skierowania na podstawowe badania, np. moczu, kału, krwi, USG jamy brzusznej czy RTG klatki piersiowej. Do lekarza rodzinnego należy zwrócić się także w przypadku chorób dziecięcych. Praktycznym rozwiązaniem dla rodziców jest wówczas skorzystanie z teleporady. Pediatra online może przeprowadzić wstępną diagnostykę małego pacjenta, a w razie potrzeby zostanie przez niego wystawiona recepta przez internet. W przypadku konieczności kontynuacji leczenia, możliwe jest również przedłużenie e-recepty.