Za najbardziej skuteczne metody antykoncepcji uznaje się takie, które zapewniają wysoką efektywność zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Poza gwarancją dobrej ochrony przed zapłodnieniem, wybrany środek powinien być też łatwo dostępny, wygodny w stosowaniu oraz bezpieczny dla zdrowia. Niestety, wiele popularnych metod antykoncepcyjnych posiada wyjątkowo niską skuteczność. Z tego względu zaleca się unikać ich stosowania, bądź też jednoczesnego zabezpieczania z wykorzystaniem bardziej efektywnych środków.
Jak można określić skuteczność środków antykoncepcyjnych?
Standardową metodą oceny efektywności środków antykoncepcyjnych jest korzystanie z indeksu Pearla. Wskaźnik ten został wymyślony przez uczonego Raymonda Pearla w 1932, który opracował go w oparciu o liczbę ciąż występujących u setki badanych kobiet. Przez rok stosowały one konkretną metodę antykoncepcji, co zapewniło próbę badawczą na poziomie 1200 cykli menstruacyjnych. Jeżeli przykładowo wskaźnik Pearla wynosi 3, statystycznie na 100 kobiet korzystających regularnie z wybranego środka zabezpieczającego trójka zajdzie w ciążę. W przypadku pań współżyjących bez stosowania żadnej formy ochrony, wartość współczynnika jest dość wysoka i wynosi 85.
Od czego zależy skuteczność antykoncepcji?
Należy przy tym pamiętać, że na skuteczność metod antykoncepcyjnych wpływa również ich prawidłowe stosowanie, znajomość zasad działania oraz dyscyplina partnerów seksualnych odnośnie korzystania z wybranych sposobów. Nawet najlepszy środek będzie efektywny jedynie wówczas, gdy zostanie użyty we właściwy sposób, zgodnie z zaleceniami producenta oraz bez żadnych odstępstw. W dopasowaniu odpowiedniej metody pomóc może ginekolog online, który przeprowadza zdalne konsultacje. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zwykle antykoncepcja hormonalna. Recepta online od ginekologa pozwala na wykupienie takich tabletek w dowolnej aptece.
Jakie metody antykoncepcji są najmniej skuteczne?
Za formy antykoncepcji o najniższej skuteczności uznaje się metody naturalne, w których nie są wykorzystywane żadne środki i preparaty. Mimo słabej efektywności, pary decydują się na korzystanie z takich sposobów zabezpieczania przed ciążą ze względów światopoglądowych czy religijnych. Naturalne metody są też stosowane wówczas, gdy antykoncepcja hormonalna lub mechaniczna jest niewskazana lub wywołuje duży dyskomfort podczas stosunku. Pomocne mogą się okazać porady ginekologiczne online, podczas których specjalista rozwieje wątpliwości pacjentki.
Jakie wyróżniamy metody naturalne?
Do najpopularniejszych metod naturalnych należy prowadzenie kalendarzyka, czyli wyznaczanie dni płodnych na podstawie obserwacji cyklu. Takie rozwiązanie pozwala na określenie dni bezpłodnych, a także tych wymagających zachowania wstrzemięźliwości seksualnej. Innym sposobem jest kontrola temperatury w pochwie lub pod pachą, przeprowadzana każdego dnia o tej samej porze – najlepiej po przebudzeniu. Wzrost temperatury ciała kobiety wzrasta o około pół stopnia Celsjusza po owulacji. Na wynik ten wpływają również niektóre leki czy infekcje, dlatego pomiar jest nieprecyzyjny. Do metod naturalnych zalicza się też obserwację śluzu szyjkowego. Jego duża gęstość, biały kolor lub całkowity brak oznaczają dni niepłodne, natomiast struktura wodnista i rozciągliwa świadczy o owulacji. Na poznanie innych metod naturalnych pozwala konsultacja ginekologiczna online, w czasie której specjalista udzielni niezbędnych informacji.
Jak zabezpieczyć się przed ciążą w awaryjnej sytuacji?
Korzystanie z mało skutecznych metod jest często zawodne, co wymaga sięgnięcia po inne rozwiązania. Najczęściej stosuje się wówczas antykoncepcję awaryjną, czyli Ellaone lub Escapella. Środki te mogą być używane tylko w ostateczności, a do ich wykupienia potrzebna jest e-recepta na tabletkę dzień po. Ich działanie opiera się na zahamowaniu uwalniania komórki jajowej, a tym samym uniemożliwieniu implantacji w błonie śluzowej macicy. E-recepta na tabletkę Ellaone lub Escapella wystawiana jest wówczas, gdy inne formy zabezpieczenia zawiodły lub stosunek płciowy odbył się bez żadnej ochrony.