Popularne leki przeciwbólowe.
Najpopularniejsze to te oparte na paracetamolu lub ibuprofenie. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, z kolei ibuprofen działa nie tylko na ból, ale także ma działanie przeciwzapalne. Aby wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z bólem, należy stosować leki odpowiednio dobrane do rodzaju dolegliwości. Inne preparaty przeciwbólowe będą odpowiednie na ból gardła, inne na ból głowy, a jeszcze inne na ból zatok, bóle menstruacyjne, bóle mięśni i stawów lub ból podczas przeziębienia lub gorączki.Na ból pleców, ból stawów czy ból kręgosłupa należy stosować dedykowane preparaty, które mają także działanie przeciwzapalne. Stosuje się wiele środków przeciwbólowych bez recepty, dlatego warto wiedzieć, co na ból najlepiej zastosować. Często zastanawiamy się, co na ból zęba, a co na ból gardła? Istnieje szereg preparatów przeciwbólowych dedykowanych konkretnym dolegliwościom, np. tabletki na bóle menstruacyjne, poza działaniem przeciwbólowym, mają także właściwości rozkurczowe, co znacznie zmniejsza dyskomfort podczas pierwszych dni miesiączkowania.
Leki przeciwbólowe na receptę – kiedy są przepisywane?
Mocne leki przeciwbólowe mogą zostać zaordynowane przez lekarza w przypadku rozległych urazów, po operacjach, w przebiegu chorób nowotworowych i innych ciężkich chorób przebiegających ze znacznymi dolegliwościami bólowymi.W zależności od rodzaju bólu, jego źródła oraz nasilenia należy wybrać środek przeciwbólowy w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących, czopków, plastrów, maści oraz sprayów. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty działają skutecznie na wiele rodzajów bólu takich jak: ogólne bóle głowy, migrenowe (silne) bóle głowy, bóle zębów, bóle zatok – najczęściej z pseudoefedryną lub fenylefryną (chlorowodorek fenylefryny), bóle mięśniowe, bóle okolicy lędźwiowo – krzyżowej, bóle kostne i stawowe, bóle reumatyczne, bóle menstruacyjne, bóle gardła i nerwobóle.Tabletki, kapsułki różnego rodzaju działają najczęściej szybko, plastry i maści oraz spraye stosujemy miejscowo i przez dłuższy czas. Możemy zatem podziałać na ból zarówno do wewnątrz jak i miejscowo od zewnątrz.
Czy i jakie leki przeciwbólowe można przyjmować w ciąży?
W ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków należy konsultować z lekarzem – szczególnie tych, które są przyjmowane przewlekle. Leki przeciwbólowe należy przyjmować wyłącznie wtedy, gdy jest to niewątpliwie konieczne. W takim przypadku środkiem z wyboru jest paracetamol (Apap).
Leki przeciwbólowe a alkohol – czy tabletki przeciwbólowe można łączyć z alkoholem?
Łączenie leków przeciwbólowych z alkoholem wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. W związku z tym nie należy łączyć alkoholu i leków przeciwbólowych.