Każda kobieta powinna raz w roku zgłaszać się na kontrolne badanie ginekologiczne. Ich głównym celem jest przede wszystkim profilaktyka, pozwalająca na odpowiednio wczesne rozpoznanie zmian anatomicznych, zakażeń bakteryjnych, zmian nowotworowych oraz innych nieprawidłowości. Szybkie wykrycie zaburzeń pozwala zwykle na bardziej efektywne leczenie, zwłaszcza w przypadku wczesnego stadium choroby. Regularne konsultacje u ginekologa mogą być pomocne także przy planowaniu ciąży, korzystaniu ze środków antykoncepcyjnych czy leczeniu niepłodności.
Diagnostyka schorzeń
Rak szyjki macicy wykrywany jest każdego roku u nawet pół miliona kobiet, z czego w ciągu kilku lat od diagnostyki połowa z nich umiera. Nowotwór ten należy do szczególnie niebezpiecznych, ponieważ początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na rozpoznanie tego schorzenia w początkowym stadium, co znacząco zwiększa szanse pełnego wyleczenia. W wykrywaniu zmian nowotworowych stosowana jest przede wszystkim cytologia, która polega na pobraniu materiału z szyki macicy do badania mikroskopowego. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie tej procedury raz na trzy lata, jednak najlepiej przeprowadzać ją co roku. Do szczególnie skutecznych odmian tego badania należy cytologia płynna, która zapewnia większą precyzję i czułość wykrywania zmian. Systematyczne konsultacje ginekologiczne zwiększają też prawdopodobieństwo szybkiego rozpoznania endometriozy, zespołu policystycznych jajników, chorób przenoszonych drogą płciowych czy torbieli.
Leczenie niepłodności i zaburzeń dojrzewania
Regularne wizyty u ginekologa są bardzo istotne w przypadku kobiet, które z różnych powodów nie mogą zajść w ciążę. Lekarz ten jest w stanie ustalić przyczyny niepłodności oraz wystawić skierowanie na specjalistyczne badania, a także wdrożyć odpowiedni program leczenia. Do ginekologa systematycznie powinny udawać się również pacjentki dziecięce i nastoletnie, u których występują problem ze zbyt wczesnym lub opóźnionym dojrzewaniem. W wielu przypadkach pomocna okazuje się konsultacja ginekologiczna online, podczas której lekarz może przeprowadzić wstępną diagnostykę, nadzorować leczenie oraz udzielić odpowiedzi na różne pytania.
Kontrolowanie antykoncepcji
Regularne wizyty u ginekologa są najlepszym sposobem na kontrolowanie antykoncepcji stosowanej przez pacjentkę. Dotyczy to nie tylko doboru odpowiednich środków i metod, ale też systematycznego monitorowania ich skuteczności oraz rozpoznawania ewentualnych nieprawidłowości. Podczas wizyty lekarz może też przepisać pacjentce antykoncepcję awaryjną, czyli popularną tabletkę „dzień po”. Tego rodzaju środki wykazują największą efektywność działa w ciągu kilkudziesięciu godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, dlatego niezbędne jest jej szybkie przyjęcie. Tabletkę „dzień po” przepisać może ginekolog online, który przeprowadza zdalne konsultacje. Recepta online na Ellaone lub Escapelle przesyłana jest w wiadomości SMS lub e-mail, a po jej otrzymaniu produkt wykupić da się w dowolnej aptece. Lekarz może wydać pacjentce konkretne zalecenia dotyczące zapisanych środków. Recepta online od ginekologa wydawana jest również na antykoncepcję hormonalną.
Rozpoznawanie nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych
Regularne badania ginekologiczne pozwalają również na wykrywanie wielu nieprawidłowości, które mogą występować w obrębie narządów rodnych kobiety. W tym celu najczęściej przeprowadzane jest USG przezpochwowe. Metoda ta pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu wewnętrznych narządów, a tym samym rozpoznanie różnych zaburzeń. Ultrasonografia powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku, a w przypadku występowania niepokojących objawów nawet częściej. Dotyczy to zwłaszcza takich symptomów, jak nagłe dolegliwości bólowe, nadmiernie obfite miesiączki czy nieregularne krwawienia, a także występowanie świądu, pieczenia oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości pochwy oraz sromu. Wskazaniem do wizyty są również problemy odczuwane podczas stosunku.